Проект ,,Успех за теб“
BG05SFPR001-1.001-0001 „УСПЕХ ЗА ТЕБ“
Проект BG05SFPR001-1.001-0001 „Успех за теб“ се реализира по Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+). Стойността на проекта е 151 123 000 лв.
Проекта е с продължителност 60 месеца, не по-късно от 31.12.2027 г.
Специфични цели:
> Подобряване на приобщаващия характер на училищната образователна система с фокус върху учениците от уязвими групи, в това число роми, и намаляване дела на преждевременно напусналите училище;
> Повишаване на мотивацията на учениците за учене и стимулиране на творческите им изяви;
> Изграждане на подкрепяща общност, в която участниците се чувстват приобщени и значими с оглед повишаване активността на учениците от уязвими групи в основното образование;
> Повишаване капацитета на педагогическите специалисти за осигуряване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, съобразно индивидуалните потребности на всеки един ученик и на непедагогическия персонал, вкл. образователните медиатори, социални работници, помощници на учителя, подкрепящи учениците от уязвими групи и техните родители.
Целевите групи по проекта са:
> Ученици от уязвими групи, вкл. от маргинализирани групи, такива с обучителни затруднения, с пропуски в усвояването на учебното съдържание, ученици в риск от отпадане от образователната система, ученици със специални образователни потребности (СОП), в риск, с хронични заболявания и изявени дарби;
> Родители на ученици от уязвими групи, вкл. роми, както и родители на ученици със СОП, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби, лица преждевременно напуснали училище;
> Учители, педагогически специалисти и непедагогически персонал, вкл. образователни медиатори, социални работници; експерти от РУО;
> Специалисти от екипи за подкрепа за личностно развитие.
Дейностите по проекта са:
Дейност 1. „Повишаване квалификацията на педагогическите специалисти, вкл. нови в системата учители за осъществяване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, както и обучения на непедагогическия персонал, вкл. образователни медиатори и социални работници за подпомагане на обучението, в съответствие с одобрени програми за професионалното и кариерното им развитие”
Очаква се над 4500 педагогически специалисти и непедагогически персонал да бъдат включени в обучения за работа с деца и ученици от уязвими групи.
Едно от обученията е за прилагане на картата за функционална оценка на индивидуалните потребности на ученици със специални образователни потребности и хронични заболявания. Специални обучения ще има за прилагането на инструментариуми за ранно идентифициране на ученици в риск от преждевременно напускане на образователната система, за маркери при риск на деца и ученици и за определяне на възможности за предоставяне на допълнителна подкрепа за личностно развитие на ученици.
Друго обучение ще има за използване на инструментариум за откриване на дарбите и за определяне на възможности за стимулирането им.
Предвижда се и въвеждаща квалификация за осъществяване на обща и допълнителна подкрепа, както и обучение на непедагогически персонал (образователни медиатори, социални работници).
Дейност 2. „Интензивна работа с родители на ниво училище за формиране на положителни нагласи към образованието и за пълноценното им участие в образователния процес”
Дейност 3. ,Допълнителна подкрепа за личностно развитие на ученици със специални образователни потребности, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби за трайно приобщаване в училищното образование
За стипендията могат да кандидатстват ученици от I до VII клас с представен документ, който потвърждава класиране в национален или международен конкурс, олимпиада и състезание в периода след стартирането на проекта (27 януари 2023 г.)
В рамките на всички дейности по проекта ще има възможност училищата да оборудват нови кабинети (до 9000 лева) или да закупят допълнително оборудване (до 6000 лева) за работа с деца с таланти или със специални образователни потребности, както и за осигуряване на средства за работата на специалисти и др.
Дейност 4. „Допълнителни обучения за обща подкрепа за достъп и трайно приобщаване в училищното образование. ”
Дейност 5. „Провеждане на занимания по интереси, междуучилищни дейности и кариерно ориентиране и консултиране за обща подкрепа вучилищното образование“.
Учебна 2023-2024 година
През учебната 2023-2024 Основно училище ,,Христо Смирненски”-гр. Червен бряг се включи в Проект BG05SFPR001-1.001-0001 „Успех за теб“ на Министерството на образованието и науката (МОН).
В Основно училище ,,Христо Смирненски”-гр. Червен бряг се реализират следните дейности:
Дейност 2. „Интензивна работа с родители на ниво училище за формиране на положителни нагласи към образованието и за пълноценното им участие в образователния процес”
Дейност 3. ,Допълнителна подкрепа за личностно развитие на ученици със специални образователни потребности, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби за трайно приобщаване в училищното образование – две групи за работа с ученици със СОП в начален етап и 1 една група в прогимназиален етап с ръководители Вероника Ценова и Мариана Вачева.
Дейност 4. „Допълнителни обучения за обща подкрепа за достъп и трайно приобщаване в училищното образование. ”
– ,,Български език“- I ,,а“ клас с ръководител Йоланда Йоткова;
– ,,Български език и литература“- II ,,а“ клас с ръководител Нели Рангелова;
– ,,Български език и литература“- II ,,б“ клас с ръководител Иванка Георгиева;
– ,,Математока“ – III ,,а“ клас с ръководител Нели Иванова;
– ,,Български език и литература“- III ,,б“ клас с ръководител Полина Иванова;
– ,,Български език“- IV ,,а“ клас с ръководител Катя Трифонова;
– ,,Математика“- IV ,,б“ клас с ръководител Оля Иванова;
– ,,Български език“- IV ,,б“ клас с ръководител Татяна Цветкова;
– ,,Математика“- IV ,,б“ клас с ръководител Татяна Цветкова;
– ,,Човекът и природата“- V клас с ръководител Димитрина Станчева;
– ,,Математика“ -V клас с ръководител Весела Петрова;
– ,,Български език и литература“- VII клас с ръководител Памела Цветанова;
– ,,Биология и здравно образование“- VII клас с ръководител Миглена Първанова.
Дейност 5. „Провеждане на занимания по интереси, междуучилищни дейности и кариерно ориентиране и консултиране за обща подкрепа вучилищното образование“.
– клуб ,,Занимателна математика“- VII клас с ръководител Полина Лунголова.
КЛУБОВЕ / ГРУПИ ЗА ЗАНИМАНИЯ ПО ИНТЕРЕСИ ЗА УЧЕБНАТА 2022/2023 ГОДИНА
През учебната 2022/2023 година Основно училище „Христо Смирненски“ гр. Червен бряг ще работят следните клубове/групи за занимания по интереси:
№ | Име на ръководителя на дейността за ЗИ / на клуба | Дейност на ЗИ / Клуб | Тематично направление | Тематична подобласт | Клас |
1. | Йоланда Венкова | Мажоретен състав | Изкуство и култура | Сценични и танцови изкуства | 3-4 клас |
2. | Галя Трифонова | Вокална група | Изкуство и култура | Сценични и танцови изкуства | 2-6 клас |
3. | Димитрина Станчева | Опознай и пази природата | Природни науки | Околна среда | 5 клас |
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „ЗАЕДНО В ИЗКУСТВАТА И В СПОРТА“, 2022 ГОДИНА
През учебната 2022/2023 година ОУ „Христо Смирненски“, град Червен бряг работи по НП „Заедно в изкуствата и в спорта“. Програмата съдържа два модула.
По Модул 1 – Изкуства е сформирана една група с ученици от възрастова група I – IV клас в направление „Народни танци“. Основна цел: Осигуряване на условия за личностно развитие на учениците чрез екипно взаимодействие при участието и изявата им в областта на изкуства, насочени към стимулиране на техните интереси, способности и компетентности; засилване на интереса на учениците за участие в групи за инициативи свързани с българските национални празници, обичаи и обреди, както и да се формира потребност от общуване с българския фолклор; насърчаване на работата в екип и подобряване на социалните взаимодействия на учениците; изграждане на умения за отговорно и дисциплинирано поведение и за самоконтрол в учениците; повишаване на музикалната и танцовата култура на подрастващите и насърчаване съхраняването и утвърждаването на културните ценност; да се даде възможност на децата да развиват своите лични заложби и интереси, да се изградят като творчески личности с по-богата двигателна култура, както и да се стимулира тяхното въображение, музикалните и танцувалните им възможности.
По Модул 2 – Спорт са сформирани два отбора: волейбол момичета и волейбол момчета от възрастова група V – VII клас. Основна цел: Осигуряване на условия за личностно развитие на учениците чрез екипно взаимодействие при участието и изявата им в колективни спортове, насочени към стимулиране на техните интереси, способности и компетентности; засилване на интереса на учениците за участие в отбори за колективни спортове и за изяви в областта на спорта; насърчаване на работата в екип и подобряване на социалните взаимодействия на учениците; изграждане на умения за отговорно и дисциплинирано поведение и за самоконтрол в учениците; стимулиране на интереса на учениците към колективните спортове; развитие на спортните способности на учениците и изграждане на умения за здравословен начин на живот.
Повече информация относно националната програма може да прочетете:
Oбява за провеждане на междуучилищна изява на учениците – участници в проект „Подкрепа за успех“Изтегляне
Проект на МОН BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“
Обща информация за проекта
На 12.02.2021 г. бе подписан договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект № BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ между Министерство на образованието и науката – конкретен бенефициент и ИА ОПНОИР – управляващ орган на ОП НОИР. Проектът се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент – Министерството на образованието и науката (МОН).
Проектът цели да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи и да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние. Предвидените дейности са логически обвързани и осигуряват възможност за непрекъснатост на образователния процес. Те са пряко свързан с преодоляване на последиците, предизвикани от пандемията от COVID-19 и са свързани с техническото обезпечаване на образователната система и осигуряване на условия за провеждане на обучение от разстояние в електронна среда, които са определени на база необходимостта от краткосрочното им изпълнение. Важен приоритет е пълното осигуряване на достъп за всички ученици до виртуална класна стая в условията на продължителна пандемия. Чрез проекта образователната система следва да осигури равни условия за всички ученици за развитие на дигитална грамотност и качествено обучение по всички предмети за всички образователни етапи. Целева група освен учениците са и педагогическите специалисти, родителите и образователните медиатори. С помощта на планирани обучения за педагогическите специалисти се цели насърчаване за придобиване и усъвършенстване на цифрови умения, използване на иновативни методи за преподаване и учене. Планирани са обучения на образователни медиатори и на родители, насочени към създаване на умения за работа с дигитални устройства и с електронни образователни платформи за търсене и използване на електронни образователни ресурси, което от своя страна допълнително би помогнало на учениците за пълноценното им участие в образователния процес.
Проектът е на обща стойност 109 562 641,93 лева и е с продължителност 35 месеца.
Основна цел на проекта е да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи, да се осигурят условия за ефективност на образованието, да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние.
Специфичните цели са:
- Подобряване на условията и осигуряване на равен достъп за обучение от разстояние в електронна среда;
- Създаване на условия за усъвършенстване на цифровите умения на преподавателите за по-ефективна работа във виртуална среда и насърчаване използването на иновативни методи на преподаване и учене;
- Насърчаване на мотивацията на родителите за по-активно включване в образователния процес от разстояние в електронна среда с цел подпомагане на учениците в семейната среда.
Допустими дейности
- Дейност 1 Закупуване на технически средства за педагогически специалисти и ученици за обезпечаване на образователния процес в условията на кризи.
- Дейност 2 Обучение на ученици, вкл. от уязвими групи за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда.
- Дейност 3 Обучение на педагогически специалисти за усъвършенстване на уменията им за преподаване/провеждане на занимания от разстояние в електронна среда.
- Дейност 4 Обучение на образователни медиатори и родители за придобиване на умения за работа в електронна среда (в т.ч. образователни платформи, търсене на електронно съдържание и др.).
- Дейност 5 Подкрепа за допълнително синхронно обучение от разстояние в електронна среда.
В изпълнението на проектните дейности ще бъдат включени всички държавни и общински училища на територията на Р България, подали заявление за участие в проекта и включени в заповед на министъра на образованието и науката.
Целева група по проекта са ученици, педагогически специалисти в общинските и държавни училища, образователни медиатори и родители.
Индикатори за изпълнение:
- Брой участници с осигурен достъп до обучение от разстояние в електронна среда – 140 000 броя;
- Брой ученици, получили допълнително синхронно обучение от разстояние в електронна среда – 37 718 броя;
- Брой на участниците подкрепени в борбата или противодействието на ефектите от пандемията COVID-19 – 477 718 броя.
Индикатори за резултат:
- Брой участници, които придобиват умения за обучение от разстояние – 210 000 броя;
- Нетен коефициент на записване в образование на подкрепените участници – 90 %;
- Брой участници, които придобиват квалификация при напускане на операции, подкрепени с действия за борба с последиците от пандемията COVID-19 – 20 000 броя.
През учебната 2019/2020г. в ОУ „Христо Смирненски“, град Червен бряг стартират дейности по проект на МОН BG05M2ОP001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове. Продължителността на проекта е 36 месеца – от 15.10.2019 г. до 1.10.2022 г.
Специфичните цели на проекта са насочени към:
- усвояване на знания и умения за работа в дигиталното общество;
- подобряване на достъпа до образование, в т.ч. чрез използване на леснодостъпни платформи и мобилни приложения;
- намаляване на различията в резултатите от ученето в различните училища и населени места;
- модернизиране на методите и средствата за обучение;
- повишаване на качеството на образованието, за по-добрата дигитална подготовка на учащите се, с цел по-бърза и по-лесна реализация на пазара на труда;
- насърчаване модернизирането на образованието и ученето през целия живот;
- осигуряване на условия и подкрепа за прилагането на педагогически иновации и съвременни подходи на преподаване.
Екипът в училището работи по ДЕЙНОСТ 6 – Повишаване на дигиталната компетентност и умения на учениците под формата на извънкласни дейности, което включва създаване на клубове по интереси и допълнителни занимания по ключови дигитални умения – базови и за напреднали, включително и компютърно моделиране/кодиране.
Клубове по интереси за допълнителни занимания по ключови дигитални умения по проект BG05M2OP001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“
за учебната 2019/2020 година
№ по ред | Клуб по интереси за допълнителни занимания по ключови дигитални умения | Брой групи | Клас | Брой ученици в групата | Ръководител | |
1. | „Компютърен свят“ | 1 | ІІІ a | 15 | Нели Иванова | |
2. | „В света на компютрите“ | 1 | ІІІб | 15 | Татяна Цветкова | |
Всичко групи за учебната 2019/2020 година: | 2 групи | Всичко ученици: | 30 ученици | |||
Основната цел на проекта е насочена към:
- намаляване и предотвратяване на преждевременното напускане на училище и насърчаване на равния достъп до висококачествено основно и средно образование, включващо формални, неформални и самостоятелни начини на учене за повторно включване в образователната система и системата на обучение;
- подобряване на равния достъп до учене през целия живот за всички възрастови групи чрез формални, неформални и самостоятелни начини, усъвършенстване на знанията, уменията и квалификацията на работната сила и насърчаване на гъвкави начини за учене, включително чрез напътствия за кариерно развитие и валидиране на придобитата квалификация.
- Специфичните цели на проекта са:
- да се намали броят на преждевременно напусналите училище чрез своевременно идентифициране на системни пропуски в компетентностите на учениците и осигуряване на възможност за допълнително обучение за компенсиране на пропуските им и за повишаване на мотивацията им за успех;
- да се повиши професионалната компетентност на педагогическите специалисти за оценяване на резултати от обучението посредством инструментариум за установяване на пропуските на учениците в процеса на обучението им и за подобряване на постиженията им при овладяване на ключови компетентности;
- да се използват възможностите на кариерното ориентиране за подкрепа на ученици, които са в риск от преждевременно напускане на образователната система, с оглед бъдещата им социална, професионална и личностна реализация;
- да се оптимизира взаимодействието на училището с родителите на учениците от уязвимите групи и с местната общност за устойчивото задържане на учениците в училище;
- да се създаде мотивираща и позитивна среда за популяризиране на постиженията, компетентностите и творческите резултати на учениците чрез участието им в междуучилищни дейности и инициативи.
III. Целевите групи по проекта са:
- ученици в риск от отпадане от училище;
- ученици, на които е необходимо предоставяне на услуги по кариерно ориентиране в прехода от прогимназиален към гимназиален етап на образование и ученици в училищата с по-ниска концентрация на ученици в риск от ранно отпадане;
- педагогически специалисти;
- родители и други заинтересовани страни (представители на неправителствени организации, образователни медиатори, социални работници, ромски авторитети и лидери и др.).
Определянето на учениците в риск от отпадане следва да се извършва в съответствие със Стратегията за намаляване на дела на преждевременно напусналите образователната система (2014-2020), съгласно която за ученици в риск от отпадане се считат:
- ученици от семейства, които са обхванати от безработица, ниски доходи, понижен жизнен стандарт, бедност и др.;
- ученици с родителска незаинтересованост, противоречия, конфликти, напрежения и кризи в семейството;
- ученици с отрицателно въздействие на домашната среда;
- ученици с функционална неграмотност и ниско образование на родителите и др.;
- ученици с трудности в усвояване на учебното съдържание, липса на навици за учене;
- ученици с негативни нагласи към образователния процес, липса на мотивация, голям брой отсъствия и др.;
- ученици с ниска степен на готовност за училище;
- ученици с липса на познавателна мотивация, липса на мотивация на родителите за получаване на образование и др.
- Основните дейности по проекта са:
- изработване на инструментариум за ранно идентифициране на ученици в риск от преждевременно напускане на образователната система и за диференциран подход при определяне на потребностите им от предоставяне на индивидуална подкрепа;
- организиране и провеждане на обучения на педагогическите специалисти за прилагане на инструментариума за ранно идентифициране на ученици в риск от преждевременно напускане на образователната система и за диференциран подход при определяне на потребностите им от предоставяне на индивидуална подкрепа;
- осъществяване на обща подкрепа за личностно развитие на учениците в съответствие с чл. 17 и 27 от Наредбата за приобщаващото образование чрез допълнително обучение по учебни предмети за превенция на обучителни затруднения и/или за преодоляване на системни пропуски при усвояването на учебното съдържание, както и чрез допълнителни дейности, които са пряко насочени към преодоляване на обучителни затруднения по определените предмети;
- допълнителни обучения във втори гимназиален етап за преодоляване на пропуски при усвояването на учебното съдържание и/или за актуализация на компетентностите с цел успешно полагане на държавния зрелостен изпит по български език и литература, както и на държавни зрелостни изпити по други предмети от общообразователната подготовка;
- осъществяване на обща подкрепа чрез осигуряване на занимания по интереси за стимулиране на творческите изяви и за повишаване на мотивацията за учене – за учениците от училищата с по-ниска концентрация на ученици в риск от ранно отпадане (минимум 2% от общия брой на учениците в съответното училище), в т.ч. и тези, участващи в дейност 3;
- осъществяване на обща подкрепа чрез кариерно ориентиране с цел подготовка за преход към следваща степен, за мотивация за продължаване на образованието, за участие на пазара на труда, кариерно ориентиране за
учениците от прогимназиалния етап на образование (от V до VII клас) посредством центровете за подкрепа за личностно развитие, включително и по обучителната система STEM, когато е приложимо и др.;
- дейности за работа с родителите чрез включване на образователни медиатори, социални работници, ромски авторитети и лидери, представители на неправителствени организации и др. заинтересовани лица в образователния процес и насърчаване на сътрудничеството с педагогическите специалисти за намаляване на риска от преждевременно напускане на образователната система от учениците;
- участие в междуучилищни дейности по т. 3, 4 и 5. Отделното училище ще може да инициира изготвянето на междуучилищна програма, да се включва в такава предложена от друго(и) училище(а) или да се присъедини към дейности, чиято реализация е вече стартирала.
Приложение към заповед № РД-16-23/02.10.2020 г.
ГРУПИ ЗА ДОПЪЛНИТЕЛНО ОБУЧЕНИЕ ПО УЧЕБНИ ПРЕДМЕТИ
ПО ПРОЕКТ BG05M20P001-2.011-0001 „ПОДКРЕПА ЗА УСПЕХ“
ЗА УЧЕБНАТА 2020/2021 ГОДИНА
№ по ред |
Допълнително обучение по учебен предмет |
Брой групи |
Клас |
Брой ученици в групата |
Ръководител и учител по съответния учебен предмет |
||
І. За учениците от I – IV клас |
|||||||
1. |
Български език и литература |
1 |
І в |
5 |
Татяна Цветкова |
||
2. |
Български език и литература |
1 |
IV а |
5 |
Нели Иванова |
||
3. |
Български език и литература |
1 |
IV б |
5 |
Полина Иванова |
||
Общо групи начален етап: |
3 групи |
Общо ученици: |
15 ученици |
||||
ІІ. За учениците от V – VII клас |
|||||||
4. |
Математика |
1 |
V б |
6 |
Весела Петрова |
||
5. |
Човекът и природата |
1 |
VІ б |
6 |
Димитрина Станчева |
||
6. |
Биология и здравно образование |
1 |
VІІ в |
6 |
Миглена Първанова |
||
Общо групи прогимназиален етап: |
3 групи |
Общо ученици: |
18 ученици |
||||
Всичко групи за учебната 2020/2021 година: |
6 групи |
Всичко ученици: |
33 ученици |
||||